Nejčtenější články

Přivoláváme jaro novou výzdobou. Z ruliček toaletního papíru vyrábíme narcisky, sněženky, tulipány a...
Zkuste si uháčkovat oblíbenou figurku ;)
Medvědí česnek (Allium ursinum) je jarní bylinka, která se dá výborně využít v kuchyni. Jak a k čemu se...
Návod na jednoduché háčkované chňapky.
Tvořeníčko pro děti od dvou let. Potřebujete k tomu lepidlo v tyčince, papír a krepák. Můžete takto...

Příkrmy od 5. měsíce

22.02.2015     ,     0 comments
Od pátého měsíce věku je již povolen v malých dávkách maso, lepek, mléko (ale ve formě kaší, kde je mléčná bílkovina snadněji vstřebatelná - já ale dávám kojenecké mléko do kašiček - kravské začnu dávat až po roce, případně jogurt od 7 měsíce), možnost i ochutnávat ryby (na to se teda necítím, ty začnu taky tak po roce) a dětskou stravu (ochutnávat). Strava nesmí být osolená. Je to zátěž pro dětské ledviny.

K zelenině, kterou dáváme už od čtvrtého měsíce (odkaz) začínáme přidávat jednou až dvakrát týdně maso. Vhodné maso je králík, telecí a krutí. Zvlášť uvaříme maso, které se dělá delší dobu (hodinu, aby změklo) a zvlášť zeleninu (očištěná, nakrátá a po cca 15 minutách vaření pomixovaná). Maso nakrájíme na drobno a přidáme k zelenině.

Po pátém měsíci začínáme dávat druhé jídlo (večeři). Děláme kašičky (obilné nebo obilnomléčné). Instantní jáhlové, kukuřičné (polenta), rýžové a lepkové - př. ovesné (lepek v menším možství přidávat pravidelně do stravy) se dají se koupit ve zdravé výživě. Jáhlová nebo rýžová se jen přelijí vařící vodou a nechají odstát. Můžeme k nim přidat ovoce nebo kojenecké mléko. Kukuřičnou instantní je třeba chvilku povařit.

Jáhly se musí spařit (několikrát přelít vařící vodou a propláchnout) aby se zbavily hořkosti a pak vařit do rozvaření přes půl hodiny (pro urychlení lze i v tlakovém hrnci). Hlídáme aby se nevyvařila voda a promícháváme aby se nepřichytly

Rýže se musí pořádně propláchnout, promnout i víckrát aby se zbavily případné plísně. Taky vaříme kolem půl hodiny.
Jen pokud se vaří rýže natural je vhodné ji přepasírovat, protože pro tak malé děti není vhodné příliš vlákniny.

Takže od pátého měsíce dáváme obilné kaše - kukuřičné (polenta), jáhlové, rýžové a ovesné. Většinou kombinaci. Ty instantní stačí chvilku povařit. Povařím tak minutu nakrájené jablíčko. To vyndám a rozmačkám a do vody dám nějaké obilné instantní kaše, chvilku povařím a vrátím jablíčko. A někdy pro změnu přidám do vychladlé kaše Sunar. Občas dávám i kaši lepkovou, která teda lepku obsahuje menší množství, to postupně zvyšuju. Kašičky malému chutnají. Toho sní i 200 ml. Nejvíc mu jedou ty kupované dětské. No joUsmívající se

A na oběd masozeleninový příkrm. Maso by se ale nemělo dávat každý den. Tak jednou až dvakrát týdně, podle mě stačí. Jinak dávám zeleninu, co zrovna mám v ledničce. Povařenou s pár kapkami olivového (nebo sezamového) oleje a rozmixovanou. Dávám asi 100 až 150 ml. Víc pořád drobeček nechce. Zelenina mu tak nejede jak kašičky.

Od šestého měsíce začneme přidávat ranní svačinku - ovoce nebo ovocnou přesnídávku. Na oběd začínáme přidávat pravidelně žloutek. Více v další kapitole (zde)

Diskuse

nový komentář
Diskuse neobsahuje žádný příspěvek
Zobrazena strana 1 z 1 celkem