Nejčtenější články

Přivoláváme jaro novou výzdobou. Z ruliček toaletního papíru vyrábíme narcisky, sněženky, tulipány a...
Zkuste si uháčkovat oblíbenou figurku ;)
Návod na jednoduché háčkované chňapky.
Tvořeníčko pro děti od dvou let. Potřebujete k tomu lepidlo v tyčince, papír a krepák. Můžete takto...
Doteď jsem na balkóně věšela hlavně prádlo, ale letos jsem se rozhodla, že tam zkusím pěstovat bylinky,...

Příkrmy od 4. měsíce

22.02.2015     ,     0 comments
S příkrmy se má začít po 4. ukončeném měsíci věku kojence (podle starších studií po 6. měsíci). Proč nová studie říká, že už od čtvrtého měsíce začít s příkrmy? Organizmus dítěte by se měl setkat s alergeny už dříve a to proto, aby byl na ně lépe připraven. S lepkem by se například dítě mělo setkat kolem 6. měsíce věku, nejpozději do 7. měsíce. Ne dříve než v 5. měsíci - to je příliš brzy na nedozrálá střeva kojence. Střeva se pak lépe přizpůsobí a sníží se vznik alergie na lepek (celiakie). Pro dítě je pořád důležité kojení.

První lžička
První jídlo by měla být zelenina (například mrkvička ze zahrádky) povařená a rozmixovaná ve vodě s kapkou olivového oleje. Může se přidat pár zrnek kmínu, ale ty se musí vyndat před rozmixováním. Žádné další koření se nepřidává. Zeleninu je nejlepší dávat v biokvalitě nebo z vlastní zahrádky. Zelenina a ovoce ze supermarketů je hnojena umělými hnojivy a ošetřena pesticidy, což je zbytečná zátěž pro tak malý organizmus dítěte.

První druh zeleniny se dává tři dny po sobě (aby se projevila případná alergie) a po třech dnech se přidá druh další např. petržel (kořen), pastiňák, cuketa, brokolice, brambor (ten jen trošku, obsahuje hodně škrobu, který taky není extra vhodný pro miminka), květák, dýně, fenykl, chřest, červená řepa a čerstvý zelený hrášek v různých kombinacích, pokaždé dávat nejlépe tři dny po sobě (třeba v kombinaci s mrkví nebo jinou už ověřenou zeleninou).

Začíná se s pár lžičkama. Po několika dnech až týdnech (je to individuální) sní miminko až 150 - 200 ml a má zeleninu místo celého kojení.

Jídlo lze dělat dopředu na následující den, polovinu dát do ledničky na další den (víc dní už není vhodné v ledničce skladovat). Když se toho udělá víc, dá se i zamrazit. Třeba do tvořítka na led a po zamražení vyklopit do sáčku. A nechat v mrazáku. Nebo dát do přesnídávkové skleničky do mrazáku. pozn. brambora není po rozmrazení dobrá, tak tu radši ne.

Takto se pokračuje měsíc. Poté se může přidávat maso. Víc o pátém měsíci bude v dalším článku.

Po ukončeném pátém měsíci je vhodné nahradit večerní kojení a to kašičkama z obilovin. Vhodné obilniny jsou jáhly, rýže, kukuřice. Postupně se do stravy začíná přidávat lepek.


Shrnutí (ukončený 4. měsíc)

  • s příkrmy začít nejlépe po ukončeném 4. měsíci života dítěte
  • začít se zeleninovými polévkami (kašičkami) - zeleninu očistit, nakrát na kostky, vložit do vroucí vody s kapkou olivového oleje a vařit do změknutí (15 minut i déle, pro starší děti i kratší dobu)
  • vhodné druhy zeleniny jsou: petržel (kořen), pastiňák, cuketa, brokolice, brambor, květák, dýně, fenykl, chřest, červená řepa a čerstvý zelený hrášek
  • množství postupně zvyšovat od pár lžiček až po plnou dávku 150 - 200 ml (dítě si na plnou dávku může zvyknout až v 6. měsíci) a tak zelenina nahradí jednou kojení.

Takže po dvou letech máme doma opět malé miminko a já zjišťuji, jak se všechno mění. Aktuální stav je takový, že dítě už může od 4. měsíce snad všechno jen pořád nemůže sůl a tvaroh Usmívající se Například může i rybu (nejlépe lososa), s lepkem už se taky může setkat. Dokonce od 5. měsíce věku by se mělo pravidelně setkávat, alespoň s kouskem piškotku rozdrobeného v zelenince. Dokonce od 5. měsíce může i bílek. Já se teda řídila tím, co u nás bylo úspěšně zavedené. Malý, který má 2,5 roku je pořád zdravý, jídlo mu chutná. Proto jsem se rozhodla, že budu i druhé dítě krmit podle stejného scénáře, jak to starší Usmívající se.
Ať Vám děti pěkně rostou Usmívající se

Diskuse

nový komentář
Diskuse neobsahuje žádný příspěvek
Zobrazena strana 1 z 1 celkem