Nejčtenější články

Univerzální návod na čepičku. Ten se pak dá rozšířit na sovičku nebo ušanku nebo nechat jen tak.
Tvořeníčko pro děti od dvou let. Potřebujete k tomu lepidlo v tyčince, papír a krepák. Můžete takto...
Zkuste si uháčkovat oblíbenou figurku ;)
Z tohoto receptu na domácí prášek do myčky jsem opravdu nadšená. Je to za pár korun, ekologické a navíc to...
Někdy mi u klasických bábovek vadí, když jsou příliš suché. Proto jsem začala dělat tvarohové, které jsme...

Jak naučit děti uklízet

17.04.2015     , ,     0 comments

Mám pro Vás pár tipů, jak naučit dítě uklízet nebo alespoň, jak si z toho udělat společnou zábavu :-) Smiřte se s tím, že věta typu: "Ukliď si hračky!" je opravdu mimo. Tohle malé dítě jen naštve a mohli byste se tak dohadovat donekonečna. Na začátek se obrňte trpělivostí, respektujte potřeby dítěte a jeho svět.

Rada první: Pořádek s dítětem nebude nikdy stoprocentní.

S tím se prostě musíte smířit, ať je to pro Vás jakkoli obtížné. Pokud se to budete pokoušet změnit, tak to bude chtít asi hodně úsilí a nervů. Třeba se Vám i s dítětem podaří dokonalý pořádek, ale jste výjimka. A moc ráda bych se dozvěděla, jak to děláte :-)

Rada druhá: Mezi 2. a 3. rokem dítěte se formuje smysl pro pořádek.

V tomto věku dítěte se pokuste poprvé usměrňovat pořádek v bytě tím, že zapojíte dítě. Aby si samo uvědomilo, že se hračky neuklízí samy. Třeba před spaním dítěti navrhněte, že uklidíte hračky společně, a pak přečtete pohádku. Nachystejte krabici a oba dva do ní vkládejte rozházené lego. Děti i baví zametat (i když jim to moc nejde), tak jim třeba dejte i smetáček a lopatku, ať zametou drobky pod stolem. Přijde doba, kdy dítě začne uklízet samo, a vy budete jen koukat :-)

Uklízejte společně.

Místo toho, abyste dítěti přikázali: "Ukliď po sobě talíř!", navrhněte mu, že nádobí uklidíte společně. Pak mu dejte do ruky hadřík a požádejte ho, aby utřel stůl. Když to neudělá, netlačte na něj a utřete ho s úsměvem vy. Hračky uklízejte taky společně. Berte to jako společnou zábavu. Bude to bavit Vás oba.

Rada třetí: Nespěchejte.

Na dítě s úklidem nespěchejte, smějte se u toho a užijte si společný čas. Spěchání a nervózní postrkování by dítě jen od úklidu odradilo. Když uvidí, že je to zábava, bude uklízet rádo.

Rada čtvrtá: Dejte dítěti hranice, kde si může hrát a kde ne.

Pokud máte v bytě místa, kde si nepřejete, aby si dítě hrálo, jasně to řekněte. Ukažte mu, kde si hrát může a kde ne. Pokud by si začalo na zakázaném místě hrát, před tím, než byste mu to takto vysvětlila, nepochopilo by, co udělalo špatně.

Krásný den ♡♡♡

 

 

 

Diskuse

nový komentář
Diskuse neobsahuje žádný příspěvek
Zobrazena strana 1 z 1 celkem