Nejčtenější články

Přivoláváme jaro novou výzdobou. Z ruliček toaletního papíru vyrábíme narcisky, sněženky, tulipány a...
Pokud chceme péct kváskový chléb, tak si musíme pěstovat kvásek. Je to jednodušší než se zdá. Jednoduchý...
Univerzální návod na čepičku. Ten se pak dá rozšířit na sovičku nebo ušanku nebo nechat jen tak.
Tvořeníčko pro děti od dvou let. Potřebujete k tomu lepidlo v tyčince, papír a krepák. Můžete takto...
Zkuste si uháčkovat oblíbenou figurku ;)

Jak naučit děti uklízet

17.04.2015     , ,     3 comments

Mám pro Vás pár tipů, jak naučit dítě uklízet nebo alespoň, jak si z toho udělat společnou zábavu :-) Smiřte se s tím, že věta typu: "Ukliď si hračky!" je opravdu mimo. Tohle malé dítě jen naštve a mohli byste se tak dohadovat donekonečna. Na začátek se obrňte trpělivostí, respektujte potřeby dítěte a jeho svět.

Rada první: Pořádek s dítětem nebude nikdy stoprocentní.

S tím se prostě musíte smířit, ať je to pro Vás jakkoli obtížné. Pokud se to budete pokoušet změnit, tak to bude chtít asi hodně úsilí a nervů. Třeba se Vám i s dítětem podaří dokonalý pořádek, ale jste výjimka. A moc ráda bych se dozvěděla, jak to děláte :-)

Rada druhá: Mezi 2. a 3. rokem dítěte se formuje smysl pro pořádek.

V tomto věku dítěte se pokuste poprvé usměrňovat pořádek v bytě tím, že zapojíte dítě. Aby si samo uvědomilo, že se hračky neuklízí samy. Třeba před spaním dítěti navrhněte, že uklidíte hračky společně, a pak přečtete pohádku. Nachystejte krabici a oba dva do ní vkládejte rozházené lego. Děti i baví zametat (i když jim to moc nejde), tak jim třeba dejte i smetáček a lopatku, ať zametou drobky pod stolem. Přijde doba, kdy dítě začne uklízet samo, a vy budete jen koukat :-)

Uklízejte společně.

Místo toho, abyste dítěti přikázali: "Ukliď po sobě talíř!", navrhněte mu, že nádobí uklidíte společně. Pak mu dejte do ruky hadřík a požádejte ho, aby utřel stůl. Když to neudělá, netlačte na něj a utřete ho s úsměvem vy. Hračky uklízejte taky společně. Berte to jako společnou zábavu. Bude to bavit Vás oba.

Rada třetí: Nespěchejte.

Na dítě s úklidem nespěchejte, smějte se u toho a užijte si společný čas. Spěchání a nervózní postrkování by dítě jen od úklidu odradilo. Když uvidí, že je to zábava, bude uklízet rádo.

Rada čtvrtá: Dejte dítěti hranice, kde si může hrát a kde ne.

Pokud máte v bytě místa, kde si nepřejete, aby si dítě hrálo, jasně to řekněte. Ukažte mu, kde si hrát může a kde ne. Pokud by si začalo na zakázaném místě hrát, před tím, než byste mu to takto vysvětlila, nepochopilo by, co udělalo špatně.

Krásný den ♡♡♡

 

 

 

Diskuse

nový komentář
Diskuse neobsahuje žádný příspěvek
Zobrazena strana 1 z 1 celkem