Nejčtenější články

Přivoláváme jaro novou výzdobou. Z ruliček toaletního papíru vyrábíme narcisky, sněženky, tulipány a...
Pokud chceme péct kváskový chléb, tak si musíme pěstovat kvásek. Je to jednodušší než se zdá. Jednoduchý...
Univerzální návod na čepičku. Ten se pak dá rozšířit na sovičku nebo ušanku nebo nechat jen tak.
Tvořeníčko pro děti od dvou let. Potřebujete k tomu lepidlo v tyčince, papír a krepák. Můžete takto...
Zkuste si uháčkovat oblíbenou figurku ;)

Jak efektivně uklízet (I.)

17.03.2015         3 comments


Nepořádek u Vás doma se neudělá ze dne na den. Stejně tak doma neuklidíte během jednoho dne. Jestli máte doma nepořádek nebo chaos, žijete v něm už několik měsíců nebo let. Nechci Vám nic vyčítat ani strašit, ale naučit Vás, jak toto změnit aby Váš domov byl čistý a uklizený, protože si to zasloužíte.

Tento chaos samozřejmě neuklidíte za jeden den. Den za dnem se dopracujete k dokonalému domovu, tak jak jste si ho vysnila. Abyste se cítila ve vašem domově opravdu příjemně.

Berte úklid domácnosti jako hru. Když jsem se o tomto systému dozvěděla já, měla jsem tendence uklízet čím dál častěji, dokonce mě začalo uklízení bavit. Do té doby, než se mi narodilo druhé dítě a vše se zhroutilo a já začala od začátku.

Podle tohoto schématu budete mít doma pořádek, ať už jste na mateřské nebo pracujete. Nebo pracujete, doma máte hromadu dětí, a nebo už jste v důchodu. Prostě si jen plán přizpůsobíte své situaci.

Můžete začít hned teď, můžete začít zítra. Není třeba to odkládat. Začněte a hned se budete cítit lépe. Začněte třeba s mým oblíbeným krokem. Nastavte si časovač na 15 minut a uklízejte, bez rozmyslu, co vám přijde pod ruku. Když časovač zazvoní, skončete.

Tento plán je vhodný nejen pro "nepořádnice". Je vhodný i pro ty z Vás, které uklízíte, ale chtěly byste si v úklidu udělat určitý systém. Obzvlášť užitečný je pro ty, které máte pocit, že neděláte nic jiného, než jen uklízíte. Tak to bylo se mnou. Měla jsem pocit, že celé dny jen uklízím a nemám čas na nic jiného. To se dá změnit a jde to snadno.

Krok 1 (Den první)
Uklízejte 15 minut denně.

Nastavte si budík nebo jakýkoliv časovač a pusťte se do toho. Ukliďte vše, co vám přijde pod ruku. Seberte ze sedačky odhozený svetr, ukliďte skleničky ze stolu, zameťte u kuchyňské linky. Ukliďte bez rozmyslu, co vám zrovna přijde do cesty. Nebudete se stačit divit, co je možné za 15 minut uklidit, když se uklízí intenzivně.

Rady na začátek:

Začněte pomalu, zvykejte si několik dní na jeden nebo několik zvyků a až si je zautomatizujete, začněte přidávat další.

Nezkoušejte jít do úklidového plánu naplno hned první den. Nejspíš Vás to odradí. Zvykejte si, časem si budete pamatovat, co který den je naplánováno.

Můžete si program úklidu přizpůsobit sama sobě, jak Vám bude vyhovovat. Přijde to přirozeně. Zvyky by se měly postupem času stát částí Vás samotných. Postupem času si ani neuvědomíte, že uklízíte, jak si je zautomatizujete. Budete je brát, jako samozřejmost.

Začněte třeba tím, že si nastavíte časovač na 15 minut. Uklízejte, co stihnete a přestaňte, jakmile budík zazvoní. Máte hotovo, pro dnešek jste s úklidem podle Primulky skončila. Taky jste překvapená, kolik se toho dá za 15 minut stihnout uklidit? Teď máte první krok za sebou a zítra zas ;-)

Udělejte si z úklidu zábavu. Kdo říkal, že to je otrava? Zazpívejte si. Pusťte si oblíbenou hudbu. Zapojte do úklidu děti. Prostě dělejte to tak, ať Vás to baví. Když to bude bavit Vás, bude to bavit i Vaše děti. :-)

Buďte důslední. Důležité je začít pomalu, ale pravidelně. Postupně přidávat další a další část programu. Pokud budete důslední a po malých krůčkách budete den za dnem pokračovat a přidávat další a další body programu, za pár měsíců zjistíte, že pořádek v domácnosti je pravidlem. Je důležité začít po malých krůčkách, které budete dodržovat pravidelně. Jinak se úklid nestane zvykem.

Všechny body dělejte tak, aby vás bavily. Bez pocitu tlaku. Proto začněte pomalu. Může trvat i měsíc než si zvyk zafixujete a budete ho provádět automaticky. Nevadí, když ho jeden den přerušíte. Hlavně se nevzdávejte, otřepejte se a pustěte se do programu znovu.

Krok 2 (Den druhý)
Váš dřez bude zářit čistotou

Až se Vám bude zdát, že je krok 1 zažitý, zkuste se pustit do dalšího bodu. Snažte se udržet dřez a jeho okolí pořád v čistotě. Obzvlášť večer, než půjdete spát, ho vydrhněte tak, abyste ráno měla radost z toho, jak je v kuchyni krásně čisto. Není to příjemný pocit si napustit sklenici vody v tak čistém prostředí?

Krok 3 (Den třetí)
Ráno se upravte

Upravte se tak, abyste se cítila příjemně a hezky. I když nikam nejdete. Prostě se namalujte, oblečte do pěkného domácího, jen tak pro sebe. Představte si, že zazvoní soused nebo sousedka. Upravte se tak, abyste se cítila sebevědomě, když budete otevírat dveře.

Zkuste začít s těmito třemi kroky. V dalším článku (zde) se dozvíte, jak si byt rozdělíme do oblastí. Ty pak budeme postupně uklízet.

Pěkný den :-)

 

Diskuse

nový komentář
Diskuse neobsahuje žádný příspěvek
Zobrazena strana 1 z 1 celkem